Previzualizare Proiect didactic demo #1004

Proiect didactic monodisciplinar · Grupa mică (3-4 ani) · Grădinița
Demo publicFormat identic cu preview-ul real

PROIECT DIDACTIC MONODISCIPLINAR

Data
08.05.2026
Unitatea de învățământ
Cadru didactic
Nivel de vârstă
Grupa mică (3-4 ani)
Tema anuală de studiu
Cine sunt/suntem?
Tema proiectului
Grădinița
Tema săptămânii
Jucării
Tema activității
Jucăriile din grădiniță, joc didactic pe echipe
Domeniul experiențial
DLC
Disciplina / activitatea
Educarea limbajului
Categoria de activitate
ADE
Mijloc de realizare
Joc didactic
Tipul activității
Verificare
Scopul activității
Verificarea și consolidarea capacității de exprimare orală și a vocabularului referitor la jucării, prin utilizarea corectă a substantivelor și a verbelor în propoziții simple.
Dimensiuni ale dezvoltării
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.
Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare.
Conduită senzoriomotorie, pentru orientarea mișcării.
Comportamente vizate
Ascultă cu atenție mesaje scurte, răspunde la întrebări și urmează instrucțiuni simple.
Exprimă mesaje orale simple în contexte de comunicare cunoscute.
Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc în calitate de vorbitor și de ascultător.
Recunoaște și numește obiecte familiare din mediul apropiat (jucării).
Obiective operaționale
O1: Să identifice jucăriile prezentate în imagini sau în realitate, numindu-le corect.
O2: Să formuleze propoziții simple, corecte din punct de vedere gramatical, despre jucăria preferată.
O3: Să respecte regulile jocului didactic, așteptându-și rândul pentru a răspunde.
O4: Să execute acțiuni motrice simple corespunzătoare sarcinii primite în cadrul jocului.
Elementele jocului didactic
Sarcina didactică
Identificarea și numirea corectă a jucăriilor extrase din cutie.
Formularea unei propoziții simple despre utilitatea sau aspectul jucăriei.
Regulile jocului
Copiii răspund doar când sunt solicitați.
Fiecare răspuns corect aduce o bulină echipei proprii.
Se respectă rândul la cutia cu surprize.
Elemente de joc
Surpriza (cutia magică)
Așteptarea
Aplauzele
Competiția între echipe
Recompensa (buline și abțibilduri)
Strategia didactică
Metode și procedee
Conversația
Explicația
Demonstrația
Jocul
Exercițiul
Problematizarea
Forma de desfășurare
Frontal
Pe echipe
Individual
Mijloace de învățământ
Cutie magică
Jucării (mașină, păpușă, cub, minge, tren, ursuleț)
Ecusoane
Panou pentru punctaj
Buline autoadezive
Abțibilduri
Forme de evaluare
Evaluare formativă continuă
Aprecieri verbale
Observarea sistematică a comportamentului
Resurse
Resurse umane
Educatoarea
Grupa de copii
Resurse procedurale
Durata: 20 minute
Locul desfășurării: Sala de grupă
Forme de organizare: Frontal și pe echipe
Resurse bibliografice
Curriculum pentru educația timpurie, 2019
Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculumul pentru educația timpurie, 2019
Scenariul activității
Activitatea debutează cu pregătirea spațiului și a materialelor. Educatoarea captează atenția copiilor prin prezentarea unei cutii magice cu jucării. Se anunță tema jocului „Jucăriile din grădiniță” și se explică regulile: copiii sunt împărțiți în două echipe (Echipa Ursuleților și Echipa Păpușilor). Pe rând, un reprezentant vine la cutie, alege o jucărie, o numește și spune ce facem cu ea. Pentru fiecare răspuns corect, echipa primește un punct (o bulină). Jocul de probă clarifică mecanismul. În etapa de dirijare, copiii interacționează cu obiectele, descriind culori și forme simple. Complicarea jocului presupune recunoașterea jucăriei după sunetul produs sau după o scurtă descriere. La final, se fac aprecieri asupra participării și se oferă recompense.

Demers didactic

Etapa activitățiiObiective operaționaleTimp alocatConținut instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare
Activitatea educatoarei și a copiilor Forma de organizare Metode și procedee Mijloace de învățământ
Moment organizatoric